Časté otázky Q&A

Zhrnuli sme pre Vás typy najčastejších otázok ohľadom drevostavieb, s ktorými sa v našej praxi stretávame. Veríme, že Vám naše odpovede budú užitočné.

Ak Vám naše odpovede nebudú dostačujúce, navštívte náš blog: www.periso.sk/blog

Aká je životnosť drevostavby?

Životnosť nosnej konštrukcie sa pohybuje okolo 100 – 150 rokov a viac.

/taká istá ako u kvalitne postaveného murovaného domu/

Neodfúkne ho vietor?

Nie, neodfúkne.

Typy takýchto otázok má zrejme na svedomí stará známa rozprávka o troch prasiatkach. Skutočnosť je však iná ako v rozprávke.

Drevo má ideálny pomer medzi pevnosťou, hmotnosťou, tuhosťou a pružnosťou, predstavuje teda veľmi vhodný materiál do seizmických oblastí. Väčšinou v takýchto oblastiach ani nič iné ako stavba z dreva nebýva povolené.

Drevo je horľavé, znamená to, že drevodom rýchlo zhorí?

Nie, nezhorí rýchlo.

Z hľadiska nebezpečia požiaru je použitie dreva pre konštrukcie vhodné a žiaduce.

Drevo – ako dielo múdrej prírody – sa chová prirodzene veľmi inteligentne aj v prípade požiaru. Vplyvom horenia vzniká na povrchu dreva zuhoľnatená vrstva, ktorá spomaľuje proces horenia a chráni tak pred priamym zasiahnutím ohňa. Tým získavame časový náskok a rezervu pre uhasenie požiaru, zachováva sa dostatočná stabilita a únosnosť pre určenú dobu. 

Narozdiel napr. od oceli, kedy vplyvom teploty vyvolanej požiarom dochádza ku zmene štruktúry materiálu a ten v okamihu a bez váhania celkom kolabuje a jeho únosnosť klesá náhle na nulu. Naopak, únosnosť drevených prvkov sa v prípade požiaru znižuje postupne a relatívne pomaly, a tento proces je možné do určitej miery kontrolovať. 

Ako dlho trvá stavba drevodomu?

Cca 3 mesiace. 

Výstavba je rýchla a suchá, čo znamená: úsporu energie, času, dopravy aj peňazí.

 

Čo znamená pasívny alebo nízkoenergetický dom?

Znamená to, že napríklad na kúrení ušetríte 60-70% nákladov oproti bežnému štandardu.

Samozrejme, v súčasnosti sa to netýka len vykurovania, ale celkovej spotreby energie domu potrebnej na jeho bežnú prevádzku. Jednoduché zhrnutie – každý dom potrebuje pre svoje fungovanie určitú energiu/energie. Pasívny/nízkoenergetický dom jej potrebuje výrazne menej než je bežné.

Vyžaduje dom z dreva špeciálnu údržbu?

Nie, nevyžaduje.

Správne navrhnutý a postavený dom z dreva nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť.

Alebo takto – nevyžaduje viac starostlivosti ako akýkoľvek iný dom postavený akoukoľvek inou technológiou. Čo sa týka napríklad fasády z dreva, nie každá drevostavba ju má, a ak aj má, častokrát sa vyskytuje aj v bezúdržbovej variante.

 

Nepočuť v drevostavbe každý krok, vŕzganie dlážky, alebo všetko čo sa deje vo vedľajšej izbe?

Určite nie. Aj keď občasnému prasknutiu podlahy (ak máte samozrejme drevenú podlahu) sa nevyhnete ani v dome murovanom.

Platí: Správne navrhnutý drevodom môže byť z hľadiska akustiky porovnateľný so správne navrhnutou murovanou stavbou. Taktiež, nesprávne navrhnutý murovaný dom môže mať oveľa horšie akustické vlastnosti ako dobre navrhnutá drevostavba.

 

Ako je to s hlodavcami a drevostavbami? Nezjedia nám ho myši?

Riziko myších nájazdov je rovnaké, ako pri dome murovanom.

Od našich zákazníkov sme zatiaľ neobdržali žiadne sťažnosti ohľadom myších návštevníkov. Samotné hlodavce veľmi neobľubujú materiály, ktoré používame. Dbáme najmä na kvalitné vyhotovenie detailov, kvalitné materiály a konštrukcie – aby myš nemala žiadnu možnosť a cestu dostať sa dnu.

 

Koľko stojí taká drevostavba?

Dobrá drevostavba je minimálne taká drahá ako murovaná, ak nie drahšia.

 

Nezabudnite navštíviť náš web pre ekologické izolácie: www.izoleko.skČasté otázky drevodomy, Časté otázky drevodomy