Nízkoenergetický dom - Mošovce

Rok výstavby: 2010
Podlahová plocha: 264,58 m2
Konštrukcia: Stĺpiková, difúzne otvorená konštrukcia

Nízkoenergetická drevostavba. Moderná drevostavba sa nachádza v pokojnej časti Mošoviec, obklopená prírodou neďaleko Veľkej Fatry. Jej konceptom bolo vytvoriť moderný a ekologický dom v tichom prostredí s veľkorysým priestorom, stvoreným na oddych po náročnom dni. nízkoenergetická drevostavba
Obvodový plášť tvorí drevená stĺpiková konštrukcia vyplnená minerálnou izoláciou a zateplená tuhou drevovláknitou doskou. Plášť tejto drevostavby je odvetraný po celom povrchu budovy, vrátane strechy. Obložený je dreveným obkladom zo smrekového dreva s perom a drážkou.
Zaujímavým detailom nízkoenergetickej drevostavby sú schované nepriznané žľaby na dažďovú vodu.
Nosná konštrukcia je tvorená drevenou stĺpikovou konštrukciou a je doplnená oceľovým rámom v obývacej izbe, pre otvorenie dispozície a umožnenie otvorenia veľkého denného spoločenského priestoru.
O pohodu vnútorného prostredia sa stará tepelné čerpadlo (zem – voda) využívajúce prírodnú energiu z obnoviteľných zdrojov a jednotka na výmenu vzduchu s rekuperáciou tepla.
Náklady na energie mesačne nepresahujú 120 € ani v zime.

TIP: Pri veľmi veľkých zasklených plochách orientovaných prevažne na juh, ktoré v zime slúžia na získavanie tepla zo slnka, môže v lete nastať opačný neželaný efekt prehrievania cez tieto plochy. Účinným riešením je inštalácia exteriérových vonkajších žalúzií, ktoré zachytia teplo ešte pred presklennou konštrukciou a dnu ho vôbec nepustia.