Rekonštrukcia okálu - Horná Štubňa

Konštrukcia: Stĺpiková, difúzne otvorená konštrukcia na murovanom suteréne

Rekonštrukcia okálu. Dom typu okál je takým slávnym/neslávnym predchodcom moderných drevostavieb, pochádzajúcim ešte z obdobia socializmu na území Československa. Bola to dobrá a vtedy dostupná alternatíva bývania v paneláku, no obyvatelia museli často tolerovať poruchy, ktoré výstavba a nedokonalosť technológie týchto domov so sebou priniesla. Napriek všetkému, mnoho z nich vydržalo dodnes.

Okál v Hornej Štubni sa rozhodol majiteľ najprv zbúrať a nahradiť ho novou modernou drevostavbou, ktorú chcel vystavať nad pôvodným suterénom. Po podrobnejšej obhliadke domu sa však zistilo, že pôvodná drevená konštrukcia bola v dobrom stave a mohla by byť zachovaná. Namiesto búrania a výstavby novej stavby sa pristúpilo ku komplexnej rekonštrukcii.

Zo stien sa odstránilo opláštenie. V stenách sa vymenili všetky výplňové izolácie. Z exteriéru sa stena opláštila drevovláknitou izoláciou a z interiéru OSB doskou. Vznikla tak klasická difúzne otvorená skladba drevostavby.
Podobne sa postupovalo aj pri streche. Postupne sa odstránila škridlová krytina, medzi krokvy bola použitá minerálna vata a na krokvy bola použitá nadkrokvová izolácia PAVATEX ISOLAIR, ktorá úspešne zabraňuje prehrievaniu podkrovia v lete. Ako strešná krytina bola použitá keramická pálená hladká krytina, ktorá si kvôli svojmu tvaru vyžaduje veľmi rovný podklad. Na streche pribudol aj jeden veľký vikier, pre lepšie svetelné podmienky v obytnom podkroví, ktorý sa opláštil plechom.
Drevená stĺpiková konštrukcia je veľmi variabilná, dá sa ľahko prestavať, či upraviť a to umožňuje mnohé zmeny. Vďaka tomu sa pôvodná dispozícia, ktorá už nevyhovovala dnešným podmienkam bývania mohla jednoducho zmeniť. Výplne otvorov sa vymenili za izolačné trojsklá. Mnohé okná, najmä na západnú terasu sa zväčšili až po podlahu. Poskytujú krásny výhľad z kopca na vrcholy Malej Fatry.

Celý domček zapadá do okolitej, skôr dedinskej výstavby, keďže nezmenil svoj tvar a boli použité hlavné prírodné materiály a striedme farby. Napriek tomu pôsobí elegantne a moderný vzhľad je vytvorený aj vďaka obkladu z termodreva, ktoré je použité z exteriéru. To časom prirodzene zosivie pôsobením slnka. Je to bez údržbové riešenie, ktoré si nevyžaduje žiadne ochranné nátery.

TIP: Zateplenie krovu drevovláknitou izoláciou (s objemovou hmotnosťou nad 100kg/m3) nad krokvami je najúčinnejším riešením, ako zabrániť prehrievaniu obytného podkrovia bez použitia klimatizácie.