Nízkoenergetický rodinný dom - Turčianske Teplice

Rok výstavby: 2016
Obytná plocha: 194,43 m2
Konštrukcia: Stĺpiková, difúzne otvorená konštrukcia

Tento dom slúži pre päťčlennú rodinu. K domu patrí samostatná temperovaná garáž s technickým zázemím.
Na výstavbu domu boli použité čisto prírodné a ekologické materiály ako drevovláknitá izolácia švajčiarskeho výrobcu PAVATEX (pozri www.izoleko.sk), ovčia vlna, minerálna vata vyrobená technológiou ecose, nosná drevená konštrukcia, kvalitná osb doska rakúskeho výrobcu bez použitia formaldehydov, …
Drevená stĺpiková konštrukcia vyplnená minerálnou vlnou a zateplená drevovláknitou izoláciou tvorí obvodový plášť certifikovanej konštrukcie diffuwall® 2010. Z interiéru sa nachádza kvalitná osb 3 doska, ktorá slúži ako parobrzda, inštalačná predstena vyplnená izoláciou a sadrovláknitá doska, ktorá je pevnejšia a únosnejšia ako sadrokartón.
Zateplenie strechy sa realizovalo ako certifikovaná konštrukcia diffuroof® „i“, zateplenie drevovláknitou izoláciou pod krokvami zo strany interiéru. Tieto drevovláknité dosky PAVATEX boli v podkroví zo strany interiéru priamo omietnuté certifikovanou difúzne otvorenou omietkou od firmy JUB.

TIP: Toto riešenie je vhodné napríklad pri rekonštrukciách, ak chceme zachovať strešnú krytinu a poistnú hydroizoláciu.

Uprostred domu pri schodisku sa nachádza akumulačná betónová stena. Výstavba akumulačnej steny sa dnes už veľmi nerealizuje, keďže drevovláknité dosky majú najväčšiu objemovú hmotnosť spomedzi bežne dostupných izolačných materiálov a dobrú akumulačnú schopnosť, no toto riešenie je funkčné a navyše veľmi pekné ozvláštnenie interiéru, keďže stena je obložená kamenným obkladom.
Majitelia majú veľmi radi prírodné materiály, ktoré vytvárajú pocit tepla domova, čo je cítiť v celom dome.
V obývacej miestnosti sú priznané masívne stropné nosné drevené prvky a strop je obložený dreveným podhľadom. Z dreveného masívu je aj schodisko a všetky zárubne a drevená je taktiež podlaha v obývacej izbe a kuchyni. To pekne kontrastuje so šedým kamenným obkladom a bielymi omietkami.
Okná sú drevené od firmy Mintal s izolačnými trojsklami v tmavšej farbe. Kontrastujú tak so svetlo šedou omietkou a čiernou antracitovou strechou z rovnej keramickej krytiny.
O tepelnú pohodu domu sa stará tepelné čerpadlo (vzduch – voda), ktoré získava energiu z obnoviteľných zdrojov. K tejto technológii sa pridáva riadené vetranie s rekuperáciou (spätným získavaním tepla z odvádzaného vzduchu). Vypočítaná návratnosť tejto technológie je momentálne 4 roky. Dom je vykurovaný vodným podlahovým kúrením, ktoré bolo zhotovené suchým spôsobom (Lithotherm – keramické platničky v ktorých sú vedené plast-hliníkové potrubia. Tento systém urýchľuje výstavbu vďaka vylúčeniu mokrých procesov.

TIP:

+ Poschodový rodinný dom ponúka väčšiu úžitkovú plochu, pri rovnakej zastavanej ploche ako jednopodlažný. Z pravidla vychádza poschodový dom ekonomickejšie „výsledok vs. cena“.

Pri poschodovom dome musíte uvažovať so schodmi.