Dôvody, prečo sa rozhodnúť pre pasívnu nízkoenergetickú drevostavbu

Pod pojmom drevostavba môžeme vo všeobecnosti chápať stavbu, ktorej nosná konštrukcia je postavená z dreva a z materiálov na jeho báze. Drevo je v mnohých zahraničných krajinách považované za jedinečný luxusný materiál, rovnocenný s iným materiálom používaným pre stavby.

Prečo sa rozhodnúť práve pre takýto typ domu? V článku Vám prinášame niekoľko dôvodov.

1. Drevodom dýcha

Naša firma Periso sa zameriava na stavbu výhradne difúzne otvorených konštrukcií. Čo to v praxi znamená?

Značí to najmä to, že takto postavený dom dokáže „dýchať“.  Bežný človek vyprodukuje vo svojom obydlí veľké množstvo vlhkosti (napr. aj obyčajným dýchaním, kúpaním, varením, sušením bielizne…). Takáto vlhkosť (vodná para) sa prirodzene snaží dostať z domu von cez obvodovú stenu.  Na svojej ceste ale môže prísť do bodu, ktorý sa nazýva rosným bodom, v ktorom vodná para skondenzuje a zmení sa na vodu. Ideálne je, ak sa rosný bod nachádza mimo konštrukcie – ak mu v ceste von nestojí žiadna prekážka.

Difúzne otvorená konštrukcia teda umožňuje  difúziu vodných pár – ich prirodzený presun z interiéru do exteriéru. Prírodné zloženie drevostavby, vláknitá štruktúra a otvorený pórovitý systém zabezpečuje transport vodných pár počas celého roka a zároveň v zime izoluje proti chladu a v lete proti teplu. 

2. Vysoká úspornosť

V našich klimatických podmienkach potrebujú stavby na svoju prevádzku cca. 40% všetkej vyrobenej energie. Príroda a planéta už však nevládzu – energetické zdroje sú obmedzené, no spotreba energie aj tak stále rastie.

Snahou pasívnych a nízkoenergetických domov je šetriť energiu a teda aj prírodu a planétu. Vysvetlíme si to na príklade spotreby tepla. Čím je číslo spotreby tepla menšie, tým (logicky) menej energie spotrebujeme. Napríklad, staré budovy spotrebujú 2x viac tepla ako obvyklé novostavby, bežné domy spotrebujú od 80 do 140 kWh/m²a, u nízkoenergetických domov toto číslo dosahuje veľkosť menej než 50 a u pasívnych dokonca menej než 15.

Z toho vyplýva, že pasívna a nízkoenergetická stavba môže mať až 10x nižšiu spotrebu energie ako bežná murovaná stavba.

3. Výborné tepelno-izolačné vlastnosti

Niektoré stavebné materiály, ako napr. oceľ, alebo anorganické materiály, ktoré sú nehorľavé, sa pri zahrievaní rozťahujú, čo môže oslabiť a zrútiť štruktúru. Drevo na to reaguje takmer opačne.

Pri zahrievaní (samozrejme nie príliš horľavo), drevo zaschne a dokonca sa stáva ešte tvrdším.

Ak chcete, aby teplo (alebo chlad) zostalo vo vašej domácnosti a chcete minúť menej peňazí na vykurovanie (alebo chladenie), drevo je obrovskou alternatívou namiesto tehly,  betónu alebo kameňa. V porovnaní s inými stavebnými materiálmi je drevo ekonomickou „hviezdou“ izolácie.

4. Zdravé bývanie

Drevodom/drevostavba – tento pojem označuje stavbu, ktorá je ekologicky a zdravotne nezávadná. Ide o stavbu z prírodných materiálov, ktorá dokáže prirodzene vytvárať zdravé prostredie v dome – udržuje prijateľnú klímu, zdravý a čistý vzduch.

Drevo svojou povahou a vlastnosťami vytvára dobrú náladu a pocit útulnosti. Vzduch v dome je príjemný, voňavý a liečivý.

5. Rýchla a suchá výstavba

Stavba drevodomu sa odhaduje približne na 3 mesiace. Jeho výstavba je rýchla a suchá, čo znamená: úsporu energie, času, dopravy aj peňazí.

6. Ekológia – produkt z prírody

Drevostavby sú šetrné k životnému prostrediu, či už z hľadiska ich výstavby alebo likvidácie. drevodom

Drevodomy sú vyrábané z trvalo udržateľného obnoviteľného zdroja –  dreva, bez použitia fosílnych palív. Drevené konštrukcie aktívne pomáhajú životnému prostrediu absorbovaním a ukladaním atmosférického CO2.